Stiri
Universitatea Tehnică „Gheorghe Asachi” din Iași participă la proiectul național „Intervenții pentru învățământul terțiar – măsuri sistemice pentru prevenirea și reducerea abandonului universitar” (P)
Începând cu semestrul II al anului universitar 2025-2026, bursele sociale acordate de la bugetul de stat vor fi înlocuite cu bursele sociale acordate prin proiectul PEO – „Intervenții pentru învățământul terțiar – măsuri sistemice pentru prevenirea și reducerea abandonului universitar”, cod SMIS 322473. Scopul proiectului este sprijinirea studenților aflați în situații socio-economice vulnerabile și prevenirea abandonului universitar. Ce studenți sunt eligibili pentru acordarea burselor sociale prin proiectul menționat?
vezi stireaOrizonturi Digitale: Implementarea adecvată, sigură și etică a tehnologiilor digitale
IAȘI, România – Liceul EuroEd anunță demararea proiectului european „Digital Horizons” (Orizonturi Digitale: Implementarea adecvată, sigură și etică a tehnologiilor digitale), o inițiativă strategică finanțată prin programul Erasmus+ (Parteneriate de cooperare în educația școlară – KA220). Proiectul este conceput să răspundă uneia dintre cele mai …
vezi stireaConducerea lui Poli Iași anunță obiectivul pe termen scurt în play-out. ”Nu ne onorează”
Politehnica Iași a încheiat sezonul regular al Ligii 2 așa cum l-a început, cu o înfrângere. Dacă în debutul campionatului moldovenii cedau chiar în Copou, cu Ceahlăul Piatra Neamț (0-1), în ultima rundă a sezonului regular echipa ieșeană a fost învinsă de Steaua, în Ghencea, cu 3-1.
vezi stireaMunicipiul Iași va sprijini Municipiul Bălți cu apă potabilă
La rugămintea primarului Municipiului Bălți (Republica Moldova), Alexandr Petkov, care a solicitat ajutor pentru furnizarea de apă potabilă pentru locuitorii orașului, Primăria Municipiului Iași va trimite, în perioada următoare, 100 de cubitainere (recipiente destinate transportului apei potabile).
vezi stireaViitorul securității cibernetice se scrie la Iași: TUIASI, gazda ediției locale UNbreakable 2026
Universitatea Tehnică „Gheorghe Asachi” din Iași (TUIASI) a găzduit ediția locală a competiției UNbreakable România, una dintre cele mai importante inițiative naționale dedicate securității cibernetice și dezvoltării competențelor în domeniul IT.
vezi stireaLecția Anei Blandiana la Iași: „Statul de drept nu are nevoie de luptători, ci de legi ferme”. Ce am fi fost cu un premier ca Ilie Bolojan în ’90?
Umiversitatea Alexandru Ioan Cuza din Iasi a conferit titlul de Doctor Honoris Causa Anei Blandiana, membru titular al Academiei Române.
vezi stireaTibor Selymes, după eșecul din Ghencea: ”Greșeala nepermisă a lui Inglada a rupt definitiv jocul. Dacă nu luam roșu, puteam obține un punct”. Programul în play-out
Politehnica Iași a făcut contra Stelei, în Ghencea, poate cea mai bună repriză din acest sezon pe teren străin. În ciuda eșecului, scor 1-3 (1-2), Iașiul lui Tibor Selymes a controlat începutul meciului, a reușit să egaleze după primul gol primit, dar eliminarea lui Carlos Inglada, din minutul 35, a rupt definitiv jocul.
vezi stireaPoate Iașiul să stopeze Steaua din drumul spre play-off? Tibor Selymes: ”Vrem să arătăm că merităm și noi să fim acolo”
Meciul Steaua – Politehnica Iași este unul dintre capetele de afiș ale rundei a 21-a a Ligii 2, ultima din sezonul regular. Fără miză pentru ieșeni, care sunt aparent lipsiți de griji, situați în zona superioară a clasamentului, partida are o importanță capitală pentru ”militari”.
vezi stireaIeșenii speră să mai spele din păcatele din deplasare cu un rezultat bun în fieful Stelei. ”Visez de mic copil să joc în Ghencea”
Politehnica Iași, una dintre echipele cu cele mai slabe evoluții pe teren străin în acest sezon, încheie campionatul regular al Ligii 2 cu o deplasare complicată. Moldovenii joacă în Ghencea, cu Steaua, sâmbătă, de la ora 12.30, într-un duel cu miză uriașă doar pentru ”militari”.
vezi stireaAlexandru Rogobete: În câteva luni va fi disponibilă noua platformă digitală din domeniul sănătăţii care va conecta atât furnzorii cât şi pacienţii, pacientul îşi va putea vedea, într-un final apoteotic, după 36 de ani, dosarul electronic
Ministrul Sănătăţii, Alexandru Rogobete, anunţă că, în câteva luni, va fi disponibilă noua platformă digitală din domeniul sănătăţii, care va conecta atât furnzorii cât şi pacienţii. ”Pacientul îşi va putea vedea, într-un final apoteotic, după 36 de ani, dosarul electronic”, afirmă ministrul, precizând că, în 2-3 ani de zile, sistemul de sănătate din România va fi transformat cât de mult se poate în zona digitală.
vezi stirea