Stiri
Le-au scos promovarea din cap! Poli Iași a dat de pământ cu Dinamo și cu speranțele acesteia de a promova direct și a încheiat campionatul în stil de mare campioană. La final, ieșenii au făcut turul de onoare cu trofeul și medaliile de campioni ai Ligii 2 la gât
Copoul a fost din nou în sărbătoare, duminică la prânz. Peste 10.500 de spectatori, record pentru acest sezon, au ținut să fie prezenți la un moment de neratat, premierea favoriților pentru câștigarea Ligii 2. Și nu au regretat. Poli, deși promovată matematic de pe primul …
vezi stireaPoli Iași va juca cu casa închisă cu Dinamo. Dinamoviștii au cerut suplimentarea numărului de bilete alocate. Un DJ va întreține atmosfera pe stadion, de la ora 11.00. Ieșenii ar putea primi medaliile de campioni chiar de la preșentele FRF, Răzvan Burleanu
Politehnica Iași va juca ultimul meci al sezonului Ligii 2, cu Dinamo, în fața unui stadion plin. Așa cum s-a întâmplat și la celelalte două meciuri de pe teren propriu din returul play-off-ului, cu Oțelul Galați și Steaua București, când în tribunele arenei din Copou au fost 9.000 de spectatori.
vezi stireaGabriel Vașvari revine în SuperLigă cu Poli Iași, după un an de absență. Experimentatul mijlocaș a dezvăluit momentele cheie ale sezonului pentru echipa ieșeană și ce obiectiv personal are pentru sezonul următor
După nouă sezoane consecutive petrecute în prima ligă, cu FC Botoșani, Poli Timișoara și Sepsi Sfântu Gheorghe, Gabriel Vașvari a schimbat în vara anului trecut eșalonul și a venit în Copou, pentru a pune umărul la promovarea Politehnicii Iași. Și a reușit să revină în SuperLigă după doar un sezon de Liga 2, contribuind la succesul Iașiului atât prin experiența sa, cât și prin cele șase goluri marcate, cinci dintre ele din penalty.
vezi stireaSeara campionilor Ligii 2! Fotbaliștii Politehnicii Iași au sărbătorit promovarea în SuperLigă printr-un banchet la care au participat jucătorii, staff-ul tehnic, conducerea și restul angajaților din club. Ce obiectiv vrea să fixeze conducerea clubului pentru viitorul sezon
După un sezon greu, încununat cu o promovare în SuperLigă, fotbaliștii Politehnicii Iași, campionii ligii secunde în acest sezon, au sărbătorit, marți seară, la un restaurant din oraș. La câteva ore după ce au revenit acasă de la Dej, unde au remizat alb, fotbaliștii din Copou, însoțiți de soții sau iubite, dar și de copii, staff-ul tehnic, conducerea, precum și alți angajați din cadrul clubului și-au dat întâlnire la Restaurant Motel Bucium, pentru a sărbători revenirea în prima ligă și câștigarea campionatului.
vezi stireaMomente speciale pentru doi juniori de la Poli Iași. Cum au trăit juniorii Diego Fărcaș și Bogdan Istratie debutul la formația ieșeană, dar și în Liga 2
Fără miză pentru Politehnica Iași, echipă deja promovată matematic în SuperLigă, meciul de la Dej, cu Unirea, scor 0-0, a fost unul cu totul special pentru doi dintre jucătorii echipei din Copou. Așa cum era de așteptat, banca formației ieșene la partida din Ardeal a fost plină cu jucători care au evoluat mai puțin sau chiar deloc în acest sezon, iar doi dintre aceștia au avut șansa de a debuta în Liga 2. Dar și la Poli.
vezi stireaTurneu internațional de tenis pentru copii, la Baza Sportivă Ciric. Iași Tennis Trophy a ajuns la ediția a 2-a
La sfârșitul lunii mai, Baza Sportivă Ciric va găzdui cea de a doua ediție a turneului Iași Tennis Trophy By Praxis Laboratories, singurul turneu internațional Tennis Europe pentru copii din zona Moldovei, rezervat categoriei de vârstă de până în 12 ani.
vezi stireaCu nouă absențe în lot, Poli Iași a obținut un punct la Dej și a ajuns la 17 meciuri fără înfrângere. Leo Grozavu, mulțumit de rezultat: ”Ținând cont de lotul pe care l-am avut la dispoziție, putem spune că suntem mulțumiți”
Politehnica Iași a mai bifat un meci fără înfrângere în finalul sezonului, 0-0 în deplasare cu Unirea Dej și a dus seria partidelor consecutive în care nu a cunoscut eșecul la 17. A fost un meci anost, fragmentat, fără ocazii foarte multe, cea mai mare oportunitate aparținând echipei gazdă, care a trimis balonul în bară prin golgheterul Cocian, în minutul 67.
vezi stireaUltima deplasare a sezonului pentru Poli Iași. Unirea Dej încă mai speră la al doilea loc de baraj, în timp ce Poli Iași țintește al 17-lea meci consecutiv fără eșec. Antrenorul Leo Grozavu începe ”selecția” pentru sezonul viitor
Etapa a 9-a a play-off-ului Ligii 2, penultima din acest sezon, debutează luni, 15 mai, cu partida Unirea Dej – Politehnica Iași. De la ora 17.30, în orașul clujean se vor afla față în față pe de o parte ocupanta ultimului loc în play-off și …
vezi stireaINTERVIU – Născut campion! După patru titluri și o Supercupă cu CFR Cluj, Cătălin Itu a devenit campion și în Liga 2, cu Politehnica Iași. Jucătorul Iașiului, în fața unui meci special, primul ca adversar în orașul său natal. ”Pentru mine, Dej înseamnă acasă. Va fi un sentiment special să joc acolo”. Cum l-a ajutat psihologul să treacă peste anul dificil în care nu a jucat la CFR Cluj
Venit în iarnă de la CFR Cluj, unde în ultimul an nu a mai jucat deloc, mijlocașul Cătălin Itu, 23 de ani, a devenit un om de bază la Politehnica Iași. Fotbalistul născut la Dej a jucat titular în toate cele 11 meciuri disputate de Poli în acest an și a marcat două goluri. Ambele foarte importante. Primul, la Galați, cu Oțelul (scor 2-1 pentru Poli Iași), în primul meci din play-off, la scorul de 0-1, iar al doilea tot în deplasare, la Buzău, cu Gloria (scor final 1-1), când a deschis scorul în repriza secundă.
vezi stireaKarateka de la Clubul Dojo Master Iași au făcut legea la Cupa Sakura la Karate Fudokan, unde au cucerit 27 de medalii! Sensei Răzvan Popa, promovat la gradul 6 Dan
După o carieră de sportiv încununată cu numeroase performanțe atât pe plan național, cât și internațional, fostul mare karate ieșean Răzvan Popa își demonstrează priceperea și ca antrenor. Elevii săi de la Clubul Dojo Master Iași, pe care îl și conduce, au avut evoluții remarcabile la Cupa Sakura la Karate Fudokan și au obținut un număr impresionant de medalii.
vezi stirea