Stiri
După o pauză de 6 ani, Iașiul va avea din nou echipă de baschet senioare. CS Politehnica Iași va participa în noul sezon al Diviziei A. Prezentarea lotului va avea loc vineri, 29 septembrie, la Sala Polivalentă
Baschetul feminin revine în atenția ieșenilor după o pauză de mai bine de șase ani. În vara acestui an, Clubul CS Politehnica Iași a decis să reînființeze secția de baschet feminin și să înscrie echipa în Liga I, liga secundă de baschet, în sezonul competițional 2023-2024.
vezi stireaClubul ACS Olympic organizează, la Iași, finala Campionatului Național de Karate Tradițional. Se vor întrece pe tatami cei mai buni karateka din România
Iașiul va fi, în week-end-ul viitor, capitala karate-ului tradițional, clubul ACS Olympic urmând să organizeze ediția a 32-a a Campionatului Național de Karate Tradițional pentru cadeți, juniori, tineret și seniori.
vezi stireaSilviu Lung Jr., la prima victorie ca titular în SuperLigă, după 7 ani! Cum a încercat să-l intimideze pe Adam Nemec la faza penalty-ului ratat, ce discută cu tatăl său după fiecare joc și cum a regăsit fotbalul românesc după 7 ani
Politehnica Iași a obținut, sâmbătă, a treia victorie din acest sezon al SuperLigii, 2-1 în deplasare cu FC Voluntari și a ieșit din zona fiebinte a clasamentului, urcând pe locul 12.
vezi stireaDouă calde, una rece! Victorii pentru fete, înfrângere pentru băieți la rugby
Campioanele de la CS Politehnica Iași au câștigat și etapa de sâmbătă, desfășurată la Cristian (județul Brașov), a VI-a Campionatului Național de rugby 7s, senioare și junioare, dar de această dată nu ambele formații pregătite de antrenorii Neculai Tarcan și Gabriela Lepciuc s-au impus fără emoții.
vezi stireaVictorieee! Poli Iași câștigă la Voluntari cu 2-1 (2-1) și urcă pe locul 12 în clasament. Gazdele au ratat un penalty prin Nemec, în repriza a 2-a și au avut două goluri anulate pe motiv de offside
Politehnica Iași a recuperat în deplasarea de la Voluntari punctele pierdute în etapa anterioară pe propriul teren cu codașa FC Botoșani. Iașiul a profitat de problemele formației ilfovene și s-a impus cu scorul de 2-1 (2-1), dar cu mari emoții, suferind, în condițiile în care gazdele au ratat un penalty și au avut alte două goluri anulate. Corect!
vezi stireaȘOC la Piatra Neamț! Rămâne Moldova fără echipă în Liga 2? Ceahlăul a fost lăsată baltă de către autorități! Consiliul Județean a respins ”uriașa” finanțare de 200.000 de euro, iar finanțatorul Anton Măzărianu a luat foc: ”Nu concep așa ceva! În acest context, într-o lună retragem echipa”
Se anunță vremuri tulburi pentru fotbalul nemțean! Deși din punct de vedere sportiv Ceahlăul nu arată rău, iar în clasament ocupă un loc de play-off după șase runde, viitorul clubului din punct de vedere financiar se întrevede a fi unul sumbru. Asta după ce Consiliul Județean a respins proiectul de finanțare de un milion de lei.
vezi stireaGoana după puncte! Poli Iași joacă la Voluntari, o echipă aflată în picaj, care a obținut doar un punct în ultimele 5 etape și are cea mai slabă defensivă din campionat. Leo Grozavu: ”Întâlnim o echipă periculoasă, va trebui să dăm tot ce avem mai bun pentru a obține puncte”
Politehnica Iași are o șansă bună de a recupera, sâmbătă, la Voluntari, punctele pierdute pe teren propriu în meciul cu ”lanterna” FC Botoșani. Chiar dacă nu traversează nici ei cea mai bună formă, ieșenii întâlnesc un adversar în suferință, care în ultimele cinci etape nu a obținut decât un punct.
vezi stireaPoli Iași a ajuns să se mulțumească cu un egal acasă cu ultima clasată. Mihai Bordeianu: ”Remiza cu Botoșani este un rezultat pozitiv. Am fost conduși, am revenit, asta înseamnă că s-a muncit”
Poli Iași a plecat încă de joi la Voluntari, pentru meciul de sâmbătă, cu FC Voluntari, din etapa a 10-a a SuperLigii. Înaintea plecării din Copou, antrenorul Leo Grozavu și mijlocașul Mihai Bordeianu au participat la conferința de presă în care au prefațat partida din Ilfov, dar s-au referit și la remzia de pe teren propriu cu ultima clasată FC Botoșani.
vezi stireaAndrei Gheorghiță a spart gheața în SuperLigă! Atacantul venit în vară de la Liga a 3-a a marcat primul său gol în elită, contra Botoșaniului. ”A fost un sentiment unic, pe care nu l-am mai simțit niciodată. Au fost emoții foarte puternice imediat după gol”
Salt fabulos pentru tânărul atacant al Politehnicii Iași, Andrei Gheorghiță. Vârful de doar 21 de ani al lui Poli juca la Liga a 3-a la începutul verii, la FC Bihor, în urmă cu 8 etape a debutat în prima ligă, la Poli Iași, iar luni seară a spart gheața în elită, marcând primul gol din carieră în SuperLigă.
vezi stireaGALERIE FOTO – Surpriză uriașă pentru gimnasta Andreea Verdeș! Campioană balcanică absolută în Muntenegru, unde a cucerit 5 medalii de aur, Andreea a fost întâmpinată la aeroport cu flori și multe surprize de către antrenori și colege
Gimnasta ieșeană Andreea Verdeș a strălucit la Campionatele Balcanice de Gimnsatică Ritmică de la Budva, Muntenegru. Sportiva tricoloră pregătită la CS Corrado Iași de către prof. Constantin Radu și Cătălina Radu a avut evoluții perfecte pe covorul de concurs și a devenit campioană balcanică absolută, după ce a obținut nu mai puțin de 5 medalii de aur!
vezi stirea