Un studiu arată că doar unul din trei elevi români ştie ce înseamnă reciclarea deşeurilor
Doar 30% dintre elevii din România au participat la programe, în general organizate de diferite entităţi private sau platforme ONG, în care au învăţat despre importanţa colectării selective şi reciclarea deşeurilor, arată o analiză Clean Recycle.
Realizatorii acesteia susţin că şcolile fac parte din instituţiile publice cu cele mai mari cantităţi de deşeuri generate anual, dar infrastructura de management al deşeurilor în cazul acestora este deficitară. Autorităţile locale sunt cele care sunt obligate să pună la dispoziţia şcolilor pubele special colorate, în care elevii şi profesorii să poată colecta selectiv.
„Comportamentul eco-responsabil începe din şcoală. Elevii trebuie îndrumaţi şi informaţi cu privire la importanţa protejării mediului, ceea ce implică şi învăţarea colectării selective şi reciclarea deşeurilor încă din şcoală. Este un proces care trebuie să devină o normalitate şi să facă parte din vieţile noastre. Economia circulară contribuie la o economie sustenabilă şi un viitor mai bun, pentru toţi”, a declarat Cosmin Monda, fondator şi CEO Clean Recycle.