Radio Hit
Asculta Live
 

HIT play live

Green Arrow

Un milion de bugetari vor primi salarii mai mari începând cu luna aceasta

  • august 26, 2022
  • Cincu Violeta

Budăi a precizat, după ședința de guvern, că majorarea va fi, în medie, de 150 de lei per angajat. Nu sunt incluși angajații din sistemul medical, care au ajuns deja la nivelul salarial prevăzut pentru 2022, și acei salariați din ministere care au atins acest nivel.

„Impactul bugetar este undeva la 2,1 miliarde, dar intră în cheltuielile bugetare deja aprobate”, a precizat el.

România are în jur de 1,2 milioane de persoane angajate la stat. Numărul bugetarilor a crescut în ultimii ani în domenii-cheie precum cel al justiției, turismului sau muncii. O altă creștere a avut loc și în sistemul sanitar, inclusiv în Ministerul Sănătății.