Un copil în vârstă de 13 ani din Ucraina a fost salvat într-un spital din România
Copilul de 13 ani avea nevoie de o operație la inimă. Intervenția era programată în Ucraina, dar din cauza războiului, doctorii nu au mai putut face operația. O echipă de medici români de la Spitalul de copii Marie Curie, alături de medici din Italia au făcut operația. Copilul este în România cu mama și fratele de o lună. Mama acestuia spune că a fost cea mai grea zi pentru ea. S-a mai liniștit când și-a văzut copilul imediat după operație.
„A fost a doua operație, prima a fost când copilul avea o lună și jumătate. A avut o insuficiență aortică, această insuficiență îi face să cedeze inima, cu cât cedează inima mai mult, ca și un arc, dacă se lungește mai mult, nu se mai întoarce la loc. Trebuia făcuta operația mai demult”, a spus Tammam Yousef, medic chirurg din Italia.