Radio Hit
Asculta Live
 

HIT play live

Green Arrow

Un cioban a sunat la 112 și a spus că se simte rău, crezând că o să ajungă gratis cu ambulanța la Cluj-Napoca

  • aprilie 29, 2022
  • Cincu Violeta

Un cioban a sunat la 112 și a spus că se simte rău, crezând că o să ajungă gratis cu ambulanța la Cluj-Napoca.

Întrucât drumul până la presupusul pacient era accidentat și plin de noroi, paramedicii au solicitat sprijinul celor de la CERT Rescue. Ambulanța n-a mai putut înainta, iar salvatorii și voluntarii au încărcat aparatura medicală în două mașini de teren și l-au găsit, după un efort considerabil, pe bărbatul care a cerut ajutor.

Când au ajuns la fața locului, paramedicii au aflat că persoana în cauză nu suferea de vreo afecțiune gravă. Din contră, s-a gândit că ar putea să folosească ambulanța ca un mijloc de transport gratuit spre Cluj-Napoca.