Radio Hit
Asculta Live
 

HIT play live

Green Arrow

Un bebeluş a fost adus pe lume în ambulanţă de către o mamă de 14 ani

  • iulie 05, 2022
  • Cincu Violeta

O  fată de 14 ani, din Botoșani, a devenit mamă chiar în ambulanţa care o transporta la spital. Familia adolescentei a sunat la 112 pentru a cere ajutorul cadrelor medicale.

Aceştia au spus că fata avea dureri specifice naşterii, deşi sarcina nu era încă la termen. La faţa locului a fost direcţionat un echipaj de la Ambulanţă. Tânăra mers cu o căruţă în întâmpinarea ambulanţei. Ajunse acolo, cadrele medicale au realizat că tânăra era gata să nască şi bebeluşul se pregătea să vină pe lume.

„Bebeluşul a ajuns cu stare generală mediocră, detresă respiratorie, hipotermie. A fost admis în Terapie Intensivă Neonatală, s-a instituit ventilaţie mecanică non invazivă, încălzire controlată, stabilizare hemodinamică şi metabolică. Prognosticul este influenţat atât de complicaţiile prematurităţii, vârsta extrem de tânără a mamei, dar şi naşterea în afara spitalului. Este monitorizat permanent”, a precizat medicul primar în neonatologie Carmen Zaboloteanu, medicul şef al secţiei neonatologie din cadrul Maternităţii Botoșani.

Din cauza distanţei mari şi a drumului încă în reparaţie, cei de la Ambulanţă au realizat că naşterea se poate produce pe drum, astfel că au cerut ajutorul unei ambulanţe cu medic.