Radio Hit
Asculta Live
 

HIT play live

Green Arrow

Un băiat de 7 ani a ajuns la spital în Suceava cu botulism dupa ce a mâncat o conservă

  • iulie 25, 2022
  • Cincu Violeta

Un nou caz de botulism, de data aceasta la un copil, a fost diagnosticat de către medicii de la Spitalul Județean Suceava. Pentru că prezenta simptomatologie specifică, medicii au făcut investigații amănunțite iar după confirmare, au administrat serul antibotulinic.

În urmă cu aproximativ o săptămână a fost diagnosticat cu botulism un copil de 7 ani, care a fost adus de părinți la spital pentru disfonie, disfagie, ptoză palpebrală, după ce a consumat o conservă din comerț. În urmă adiministrarii serului antibotulinic, pacientul a avut o evoluție bună cu remiterea simptomelor, urmând să fie externat în cursul zilei de astăzi. Copilul nu a necesitat internare în secția de ATI”, a transmis Dr. Dan Teodorovici, purtătorul de cuvânt al unității medicale.