Radio Hit

Playlist

BEN SAUNDERS - Dry Your Eyes

Mike Posner - Song About You

KATRINA + THE WAVES - Walking On Sunshine

Asculta Live
 

HIT play live

Green Arrow

Topul celor mai buni sportivi ai anului 2021 în județul Iași

  • ianuarie 10, 2022
  • Narcis Pohoata

Direcția Județeană pentru Sport și Tineret Iași a anunțat clasamentele celor mai buni sportivi ai anului 2021 în județul Iași.

Cum era de așteptat, lista este deschisă de către judoka Vlăduț Simionescu, sportiv clasat pe locul 9 la Olimpiada de la Tokyo. Vlăduț este pregătit la CS Politehnica Iași de prof. Costel Năftică și a fost singurul ieșean prezent la Tokyo în 2021.

Următorul pe listă este atletul Vlad Dulcescu, tot de la CS Politehnica Iași, apoi urmează șapte canotori de la CSM-CSS Unirea Iași.

La sporturi neolimpice, campionul mondial și european David Gavrilovici, de la CSM Iași, deschide lista performerilor, iar la categoria arte marțiale pe primul loc se situează Dragoș Bălăiasa, cel mai bun karateka din Europa în acest an.

Iată lista celor mai buni sportivi la secțiunile ”Sporturi olimpice”, ”Sporturi și discipline neolimpice” și ”Arte marțiale”:

Sporturi olimpice

• Simionescu Vladut – Judo – CS Politehnica Iasi – antrenor Costel Naftica
Loc II – Grand Prix; Locul II – Grand Slam; Locul IX – Olimpiada Tokyo 2020

• Dulcescu Vlad – Atletism – CS Politehnica Iasi – antrenor Dorin Ursachi
Loc II – Campionat European; Loc II – Campionat Balcanic

• Dram Cosmina – Canotaj – CSM Iasi/CSS Uirea Iasi
antrenori : Banmarel Sorin, Atomei Ciprian, Napa Sorina, Cserhati Adriana
Loc I – Campionat European juniori; Loc V – Campionat Mondial juniori

• Stoica Georgelia – Canotaj – CSM Iasi/CSS Uirea Iasi
antrenori : Bahnarel Sorin, Atomei Ciprian, Napa Sorina, Cserhati Adriana
Loc I – Campionat European juniori; Loc V – Campionat Mondial juniori

• Azoitei Amalia – Canotaj – CSM Iasi/CSS Uirea Iasi
antrenori : Bahnarel Sorin, Atomei Ciprian, Napa Sorina, Cserhati Adriana
Loc II – Campionat European juniori; Loc II – Campionat Mondial juniori

• Morosanu Andrada – Canotaj – CSM Iasi
antrenori : Bahnarel Sorin, Atomei Ciprian,Cserhati Adriana
Loc IV – Campionat Mondial tineret; Loc IV – Campionat European Tineret

• Cires Patricia – Canotaj – CSM Iasi
antrenori : Bahnarel Sorin, Atomei Ciprian,Cserhati Adriana
Loc IV – Campionat Mondial tineret; Loc IV – Campionat European Tineret

• Lungu Manuela – Canotaj – CSM Iasi
antrenori : Bahnarel Sorin, Atomei Ciprian, Napa Sorina, Cserhati Adriana
Loc IV – Campionat Mondial tineret; Loc IV – Campionat European Tineret

• Filote Andra – Canotaj – CSM Iasi/CSS Uirea Iasi
antrenori : Bahnarel Sorin, Atomei Ciprian, Napa Sorina, Cserhati Adriana
Loc IV – Campionat Mondial juniori

• Duicu Beniamin – Atletism – LPS Iasi – antrenor Ghilase Carmen
Loc I – Campionat Balcanic juniori; Loc III – Campionat Balcanic Seniori

 

Sporturi si discipline neolimpice

• Gavrilescu David – Gimnastica aerobica – CSM Iasi – antrenor Bogdan Banta
Loc I – Campionat Mondial; Loc I – Campionat European

• Topoliceanu Andreea – Tir Arc Field – CSS Unirea iasi – antrenor Cezar Alexandrescu
Loc I – Campionat European juniori

• Albu Andreea – Tir Arc Field – CSS Unirea Iasi – antrenor Cezar Alexandrescu
Loc I – Campionat European juniori

• Trocea Andrei – Fitness Culturism – CSM Iasi – antrenor Felicia Purice
Loc I – Campionat Mondial

• Stoleru Alin – Fitness Culturism – CSM Iasi – antrenor Felicia Purice
Loc I – Cupa Europeana; Loc V – Campionat European

• Juganaru Matei – Fitness Culturism – CSM Iasi – antrenor Felicia Purice
Loc I – Campionat Balcanic

• Stefan Alex – Fitness Culturism – CSM Iasi – antrenor Felicia Purice
Loc II – Campionat Balcanic

• Deac Bogdan – Sah – Politehnica Iasi – antrenori Vladimir Danilov si Vlad Ungureanu
Loc IV – Campionat Mondial; Loc IV – Campionat European

• Stoleriu George – Sah – Politehnica Iasi – antrenori Vladimir Danilov si Vlad Ungureanu
Loc V – Campionat European

 

Arte Martiale

• Balaiasa Dragos – Karate Traditional – Suprem Karate Club – antrenor Irina Pascaru
Multiplu campion european seniori

• Meiu Yasmina – Qwan Ki Do – CS Dao Iasi – antrenori Nica Teodor si Nica Stefan
Loc I – Campionat Mondial

• Obreja Florin – Qwan Ki Do – CS Dao Iasi – antrenori Nica Teodor si Nica Stefan
Loc I – Campionat Mondial

• Turcanu Paul – Qwan Ki Do – CS Dao Iasi – antrenori Nica Teodor si Nica Stefan
Loc I – Campionat Mondial

• Sarbu Radu – Qwan Ki Do – CS Dao Iasi – antrenori Nica Teodor si Nica Stefan
Loc I – Campionat Mondial

• Calance Alice – Qwan Ki Do – CS Dao Iasi – antrenori Nica Teodor si Nica Stefan
Loc I – Campionat Mondial

• Ciubotariu Aurel – Karate Traditional – CS Enpi Iasi – antrenor Constantin Adascalitei
Loc III – Campionat European

• Postolache Octavian – Karate Traditional – CS Enpi Iasi – antrenor Constantin Adascalitei
Loc III – Campionat European

• Luca Alexandru – Karate Traditional – ACS Olympic Iasi – antrenor Petronel Luca
Loc III – Campionat European

• Postu Claudia – Taekwon Do ITF – ACS Top Team Iasi – antrenor Alexandru Coroi
Loc II – Campionat European juniori; Loc III – Campionat European junior

DJST Iași enumeră în finalul comunicatului și cluburile cu rezultate notabile la competiții în 2021: 

CSM IASI
CSS UNIREA IASI
ACS POLITEHNICA IASI
LPS IASI
ACS CORRADO IASI
ACS SUPREM KARATE CLUB IASI
CS ENPI IASI
CS DAO IASI
CS RISEI RATIUNE IASI
ACS TOP TEAM IASI
ACS OLYMPIC IASI