Tătaru anunță că măştile obligatorii ar putea reveni din cauza dublării cazurilor de COVID
„Nu mai putem să jucăm cu aceleaşi arme ca acum doi ani împotriva Covid-19”, declară la RFI preşedintele Comisiei de Sănătate a Camerei Deputaţilor, Nelu Tătaru.
„Avem o creştere a numărului de cazuri de Covid-19, nu putem vorbi încă de un val şase. Avem o perioadă în care avem o mobilitate exagerată, este perioada concediilor şi atunci putem vedea că avem şi un contact care poate duce la aceste infecţii, dar trebuie să recunoaştem la fel că nu mai putem juca cu aceleaşi arme cu care jucam acum doi ani, să spunem. Avem o activitate intensă, sunt lunile de vară, dar în acelaşi timp, cred că ar trebui ca nişte obiceiuri să ne fi rămas în minte de acum doi ani sau de acum un an. De aceea, spuneam şi vorbeam şi cu nişte colegi de-ai mei de aici din spital, dacă în aceşti doi ani am învăţat măcar câteva lucruri elementare, să ne spălăm pe mâini şi când acuzăm nişte semne respiratorii, să purtăm noi o mască, ca să nu-i forţăm pe ceilalţi să poarte o mască, să evităm locurile aglomerate sau să fim în acele locuri aglomerate cu o mască, cred că sunt nişte măsuri minime, care ar putea să ne facă să trecem ca peste o boală strict respiratorie şi nu într-un context masiv pandemic”, spune Nelu Tătaru.
El susţine că nu ar fi utile în prezent unele măsuri din partea statului.