KATRINA + THE WAVES - Walking On Sunshine

Asculta Live

HIT play live

Green Arrow

Simona Halep s-a calificat în semifinale la Melbourne Summer Set 1, după un meci dramatic cu elvețianca Viktorija Golubic. Cu cine va juca Simona pentru un loc în finală

• ianuarie 07, 2022
  • Narcis Pohoata

Simona Halep s-a calificat, în această dimineață în semifinalele turneului Summer Set 1, de la Melbourne, în timp ce Irina Begu a fost eliminată în sferturi la Summer Set 2.

După un meci dramatic, de peste 2 ore și jumătate, Simona Halep, locul 20 WTA, a învins-o, astăzi, pe elvețianca Viktorija Golubic, numărul 43 mondial, scor 6-2, 5-7, 6-4 și s-a calificat în semifinale.

Simona a avut meciul în mână, a condus cu 6-2, 4-2, dar a pierdut setul al 2-lea, iar în decisiv s-a impus dramatic, cu 6-4.

În semifinale, Simona Halep o va întâlni pe chinezoaica Qinwen Zheng, locul 126 WTA, venită din calificări, care a trecut, în sferturi, cu scorul de 7-6, 7-6, de croata Ana Konyuh.

Meciul se va disputa sâmbătă dimineață, nu înainte de ora 04.00 a României.

În a doua semifinală se vor întâlni Veronika Kudermetova și Naomi Osaka, adică învingătoarele din ultimele două meciuri din sferturi:

Veronika Kudermetova – Anastasia Potapova 6-2, 4-6, 6-0, respectiv

Naomi Osaka – Andrea Petkovic 6-1, 7-5

Pe de altă parte, Irina Begu, locul 62 WTA, s-a oprit în sferturi la turneul Summer Set 2, fiind învinsă de americanca Amanda Anisimova, numărul 78 mondial, scor 2-6, 6-3, 6-2.

Anisimova va juca în semifinale cu rusoaica Daria Kasatkina, iar în al doilea meci se vor întâlni Aliaksandra Sasnovic, din Belarus și Li Ann.