Scandal în Parlament după ce parlamentarii AUR au agresat invitații la dezbaterile pe legea offshore
Parlamentarii AUR au agresat invitații la dezbateri, în timp ce restul parlamentarilor au cerut evacuarea membrilor AUR participanți la ședința comisiei. În timpul dezbaterilor, parlamentarul AUR Dan Tănasă a agresat verbal mai mulți reprezentanți ai Federației Patronale Petrol și Gaze. Acesta i-a numit „slugoi”, „gunoaie” sau „obraznici”.
După terminarea dezbaterilor, ministrul energiei Virgil Popescu a fost urmărit de George Simion cu care a avut un schimb de replici. Simion l-a împins pe holurile Parlamentului pe deputatul PNL Călin Bota.
„Domnul e reprezentant al OMV Petrom, acesta e ministrul Energiei. (…) Nevastă-sa are o benzinărie la OMV Petrom şi vine astăzi în faţa noastră. E un hoţ (ministrul Energiei – n.r.)! Hoţul – OMV! Bravo!”, a susţinut George Simion.