Republica Moldova a primit din partea României donații de peste un milion de pastile de iodură de potasiu
România a donat Republicii Moldova peste un milion de pastile de iodură de potasiu. Anunțul a fost făcut de Ministerul Sănătății de la Chișinău care precizează, totodată, că în prezent nu există pericol radiologic și a îndemnat populația la calm.
Comprimatele sunt repartizate de Agenția Națională pentru Sănătate Publică subdiviziunilor sale (centrelor de sănătate publică), care le vor distribui centrelor de sănătate, la indicația Comisiei pentru Situații Excepționale a Republicii Moldova. La fel, ANSP a elaborat o instrucțiune cu privire la administrarea medicamentului.