Radio Hit
Asculta Live
 

HIT play live

Green Arrow

RAPORT: China i-ar fi cerut Rusiei să nu invadeze Ucraina în timpul Jocurilor Olimpice de iarnă

  • martie 03, 2022
  • Diana Nechita
La începutul lunii februarie, înalţi oficiali chinezi le-au spus înalţilor oficiali ruşi să nu invadeze Ucraina înainte de încheierea Jocurilor Olimpice de iarnă de la Beijing, a relatat New York Times, citând oficiali ai administraţiei Biden şi un oficial european care a avut acces la un raport al serviciilor secrete occidentale.

,,Afirmaţiile menţionate în rapoartele relevante sunt speculaţii fără niciun fel de bază şi sunt menite să schimbe vina şi să defăimeze China”, a declarat Liu Pengyu, un purtător de cuvânt al ambasadei chineze la Washington.

După săptămâni întregi de avertismente din partea liderilor occidentali, Rusia a declanşat o invazie pe trei linii în Ucraina, dinspre nord, est şi sud, la 24 februarie, la doar câteva zile după încheierea Jocurilor Olimpice de iarnă.