Președintele Klaus Iohannis a promulgat miercuri legea pentru a creștere amenzile pentru lipsa rovinietei
Klaus Iohannis a promulgat miercuri legea pentru modificarea anexei nr. 2 la Ordonanţa Guvernului 15/2002 privind aplicarea tarifului de utilizare şi a tarifului de trecere pe reţeaua de drumuri naţionale din România, rovinieta. Actul normativ a prevăzut actualizarea cuantumului amenzilor contravenționale pentru lipsa rovinietei.
Cuantumul amenzii pentru lipsa rovinietei:
- pentru autoturisme: minim 275 lei, maxim 550 lei
- pentru vehiculele de transport marfă cu MTMA (masa totală maximă admisă) mai mică sau egală cu 3,5 tone: minim 950 lei, maxim 1.900 lei.
- pentru vehiculele de transport marfă cu MTMA mai mare de 3,5 tone și mai mică sau egală cu 7,5 tone: minim 1.550 lei, maxim 3.100 lei
- pentru vehiculele de transport marfă cu MTMA mai mare de 7,5 tone și mai mică de 12 tone: minim 2.750 lei, maxim 5.500 lei
- pentru vehiculele de transport marfă cu MTMA mai mare sau egală cu 12 tone, cu maxim 3 axe (inclusiv): între 3.550 lei și 7.100 lei
- pentru vehiculele de transport marfă cu MTMA mai mare sau egală cu 12 tone, cu maxim 4 axe (inclusiv): între 5.950 lei și 11.900 lei
- pentru vehicule de transport persoane cu mai mult de 9 locuri pe scaune (inclusiv conducătorul auto) şi maximum 23 de locuri pe scaune (inclusiv conducătorul auto): între 1.550 lei lei și 3.100 lei.
- pentru vehicule de transport persoane cu mai mult de 23 de locuri pe scaune (inclusiv conducătorul auto): între 2.750 lei, maxim 5.500 lei.
Pentru autoturisme s-a aplicat o majorare de la 250 lei, respectiv 500 lei până acum.
Legea intră în vigoare în 30 de zile de la publicarea în Monitorul Oficial.