Radio Hit
Asculta Live
 

HIT play live

Green Arrow

Premierii Republicii Moldova şi României, Natalia Gavriliţa şi Nicolae Ciucă, au decis, marţi, deschiderea unui nou punct de frontieră

  • septembrie 13, 2022
  • Cincu Violeta

Prim-ministrul Nicolae Ciucă a primit-o la Palatul Victoria pe premierul Republicii Moldova, Natalia Gavriliţa.

„Cu această ocazie, a fost analizat stadiul implementării proiectelor concrete destinate sprijinirii Republicii Moldova, în domenii care vizează aprovizionarea cu energie şi gaz, asigurarea finanţărilor din pachetul de 100 de milioane de euro, precum şi sprijinul bugetar direct de 10 de milioane de euro. Premierul Nicolae Ciucă a asigurat că România depune toate eforturile pentru a găsi soluţii de furnizare, tranzit şi stocare a cantităţilor de gaze necesare Republicii Moldova. În privinţa energiei electrice, aceasta urmează a fi furnizată în cadrul infrastructurii de transport existente, urmând ca noi linii de interconectare să fie asigurate pe termen mediu şi lung”, transmite Executivul.