Radio Hit
Asculta Live
 

HIT play live

Green Arrow

Populaţia României este în continuă scădere. La începutul lui 2022, România avea 19,03 milioane de locuitori

  • august 30, 2022
  • Cincu Violeta
romania

Cauza principală a acestei scăderi o reprezintă sporul natural negativ, numărul persoanelor decedate depăşind numărul născuţilor-vii cu 156.000 de persoane. La 1 ianuarie 2022, populaţia rezidentă din mediul urban a fost de 10,281 milioane de persoane, în scădere cu 0,1% faţă 1 ianuarie 2021.

La aceeaşi dată, populaţia feminină a fost de 9,728 milioane de persoane, în scădere cu 0,9% faţă de aceeaşi dată a anului precedent. Procesul de îmbătrânire demografică s-a adâncit, comparativ cu 1 ianuarie 2021 remarcându-se  creşterea ponderii populaţiei vârstnice (de 65 ani şi peste).

Indicele de îmbătrânire demografică a crescut de la 122,4 (la 1 ianuarie 2021) la 123,6 persoane vârstnice la 100 persoane tinere (la 1 ianuarie 2022).

Ponderea populaţiei de 0-14 ani în total populaţie a stagnat la 15,8%, în timp ce ponderea populaţiei de 65 ani şi peste în total populaţie a înregistrat o creştere de 0,2 puncte procentuale (de la 19,3% în 2021 la 19,5% la 1 ianuarie 2022).