Polițiștii și procurorii DIICOT fac luni 34 de percheziții într-un dosar care vizează traficul de migranți
Acțiunea vine pe fondul acuzațiilor aduse de Austria, care susține că România face parte din ruta de migrație ilegală spre Vest. Ca urmare a afluxului de migranți, Austria a blocat prin veto intrarea României și Bulgariei în Schengen.
Autoritățile susține că în 2021 mai multe persoane bănuite ar fi constituit un grup infracțional organizat, care ar fi acționat, până în prezent, în scopul săvârșirii infracțiunii de trafic de migranți din India, Pakistan, Bangladesh, Nepal și Sri Lanka.
Pentru transportul migranților, ar fi fost utilizate autotrenuri, remorci și autoutilitare, care s-ar fi aflat în proprietatea membrilor grupului infracțional organizat sau care ar fi fost utilizate de societăți comerciale.