Radio Hit
Asculta Live
 

HIT play live

Green Arrow

Poli Iași, la primul succes în cantonamentul din Bulgaria  

  • iunie 28, 2024
  • Narcis Pohoata

Politehnica Iași a obținut prima victorie în cantonamentul efectuat la Bansko, în Bulgaria, 2-0 (1-0) cu formația bulgară Pirin Blagoevgrad. Carlos Jatoba (minutul 2) și Alin Roman (86) au marcat pentru echipa lui Tony da Silva, care le-a oferit minute tuturor jucătorilor valizi din lot.

Primul succes pentru Poli Iași în Bulgaria

Gruparea din Copou a disputat două meciuri amicale în mai puțin de 24 de ore în cantonamentul de la Bansko, ambii adversari fiind din Bulgaria. Miercuri seară, elevii lui Tony da Silva au remizat cu PFC Montana (Liga 2), scor 1-1, iar joi la prânz au bifat primul succes din stagiul de pregătire, 2-0 (1-0) cu Pirin Blagoevgrad, echipă retrogradată în vară în liga secundă.

Ca și în meciul cu Montana, când Bordeianu a marcat în minutul 4, Iașiul a deschis scorul repede contra lui Pirin, prin brazilianul Carlos Jatoba (minutul 2), cu un șut din careu, la colțul lung. Deși este mijlocaș defensiv, sud-americanul pare să fi prins gustul golului cu Tony pe bancă, Jatoba ajungând la al patrulea gol în cele patru amicale disputate până acum în această vară.

Alin Roman a ratat un penalty, în minutul 80, șutând peste poartă, dar golgheterul Politehnicii în sezonul trecut s-a revanșat șase minute mai târziu, când a închis tabela la 2-0 cu un șut din careu.

Antrenorul Tony da Silva a folosit următorii jucători: Ailenei (Fernandez 46) – Tănasă (Todoroski 46), Florin Ilie (Silva 46), Samayoa (Soares 46), Ispas (Atanaskoski 46) – Marchioni (Ciobanu 46), Jatoba (Roman 60), Itu (Bordeianu 60) – Luca Mihai (Ștefanovici 60), Teixeira (Vlad Ilie 60), Tailson (Camilo 46, Dobrean 81).

Următorul meci de pregătire al ieșenilor va avea loc sâmbătă, 29 iunie, de la ora 17.30, cu ȚSKA Sofia, locul 3 în prima ligă a Bulgariei în sezonul trecut.

(Narcis POHOAȚĂ)