Petre Daea a anunțat că în trei judeţe din ţară nu mai există apă pentru irigaţii
În judeţele Teleorman, Olt şi Dolj nu mai există apă pentru irigaţii, anunţă ministrul Agriculturii Petre Daea.
„Din cauza faptului ca nivelul Dunării a scăzut, la staţiile de pompare din amenajările Giurgiu – Răsmireşti , SPA Pietrişu, amenajarea Viişoara, SPA Roptoare, SPA Gârla Iancului, amenajarea Olt – Călmăţui, SPA Dunărea, amenajarea Terasa Corabia, SPA Celei, staţia Vâlcovia, amenajarea Sadova – Corabia, SPA L1, amenajarea Nedeea – Măceşu, SPA1 Nedeea, amenajarea Calafat – Băileşti, SPA Basarabi, amenajarea Cetate – Galicea Mare, SPA 1, nu mai există nivel de exploatare”, precizează ministrul, într-o postare pe Facebook.
Daea spune că apele s-au îndepărtat de ţărm, cu toate măsurile luate pentru a draga canalele de aducţiune, şi nu mai există apă la prize. „La Zimnicea o parte din vadul Dunării s-a transformat în plajă”. În perimetrele în care s-a irigat, starea de vegetaţie este bună, culturile nu sunt afectate.