Pentru prima oară în ultimii 18 ani, inflația a trecut nivelul de 10%
Pentru prima oară în ultimii 18 ani, inflația a trecut nivelul de 10%. Cele mai mari scumpiri față de anul trecut au fost înregistrate la gaze (46%), cartofi (36%) și combustibili (34%).
Creșterea prețurilor vine în condiţiile în care mărfurile nealimentare s-au scumpit cu 10,86%, mărfurile alimentare cu 11,20%, iar serviciile cu 6,53%, față de martie 2021.
„Preţurile de consum în luna martie 2022 comparativ cu luna februarie 2022 au crescut cu 1,9%. Rata inflaţiei de la începutul anului (martie 2022 comparativ cu decembrie 2021) este 4,0%. Rata anuală a inflaţiei în luna martie 2022 comparativ cu luna martie 2021 este 10,2%. Rata medie a preţurilor de consum în ultimele 12 luni (aprilie 2021 – martie 2022) faţă de precedentele 12 luni (aprilie 2020 – martie 2021) este 6,5%”, arată comunicatul INS.