Pacienții care au fost diagnosticați cu malarie și virusul West-Nile s-au vindecat
Pacientul diagnosticat cu malarie și cel cu West-Nile au fost externați din spital. Medicii care au urmărit cele două cazuri au considerat că niciunul nu mai avea probleme de sănătate care să necesite spitalizarea.
Ambii pacienți au primit însă recomandarea de a se prezenta la control după 14 zile de la externare.
Pacientul în vârstă de 79 de ani s-a prezentat la Spitalul Clinic de Boli Infecțioase în urmă cu aproape două săptămâni, cu febră 39 grade Celsius, cefalee și având simptome clinice asemănătoare unei alte afecțiuni. Bărbatul de 41 de ani, cu malarie, a fost internat la Spitalul de Boli Infecțioase la mijlocul lunii august, după o călătorie făcută în Camerun.