Radio Hit
Asculta Live
 

HIT play live

Green Arrow

Organizația Salvați Copiii România, cu sprijinul PEPCO România, întărește programul de sprijin pentru copiii rămași singuri acasă

  • decembrie 02, 2021
  • Diana Nechita
  • 75.800 de copii au cel puțin un părinte la muncă în străinătate.
  • Pe primul loc este județul Suceava: în iunie 2021, 7.216 copii din Suceava aveau unul sau ambii
    părinți plecați la muncă în străinătate.
  • Aproape 700 de copii cu părinţii plecaţi la muncă în străinătate din cinci judeţe – Suceava, Iași,
    Vaslui, Mureș și Hunedoara – vor fi integrați în programe complexe de sprijin psiho-socioeducațional.

Într-o perioadă socială dificilă, marcată de criza sanitară și de restricții, peste 75.800 de copii sunt în grija rudelor sau a unui părinte, în țară, în urma migrației economice a părinților, arată statisticile oficiale, care includ doar copiii aflaţi în evidenţa serviciilor publice de asistenţă socială. Organizația Salvați Copiii România, cu sprijinul PEPCO România, va întări programul de sprijin pentru copiii rămași singuri acasă, un fenomen sociologic de amploare, care are consecințe agravate, deopotrivă psiho-emoționale și sociale, pe fondul crizei pandemice pe care o traversăm.

„Copiii rămași singuri în țară, pentru că părinții sunt nevoiți să muncească peste granițe, au fost vulnerabilizați suplimentar, în această perioadă de criză sanitară. Mulți dintre ei au trecut prin anxietățile acestei perioade fără să o aibă pe mama alături. Izolarea socială care a fost necesară, pentru a limita pandemia, pe ei i-a marginalizat și mai mult, pentru că și-au auzit părinții doar la telefon”, a explicat Gabriela Alexandrescu, Președinte Executiv Salvați Copiii România

Județul Iași se situează pe a treia poziție în ceea ce privește numărul copiilor cu părinții plecați la muncă în străinătate: 4.448 de copii. Totodată, Iași continuă să ocupe primul loc în topul județelor cu copii aflați în sistemul de protecție specială. „Este o situație foarte grea, mai ales atunci când bunicii sunt în vârstă. Pentru a preveni diferite
situații de risc, printre care și cel de instituționalizare, serviciile de sprijin pentru acești copii și pentru persoanele în grija cărora rămân sunt extrem de importante”, spune un specialist SPAS județul Iași.

În județul Vaslui, 3.220 de copii sunt înregistrați în evidențele serviciilor publice de asistență socială ca având părinți plecați la muncă în străinătate. După Iași, Vaslui este al doilea județ cu cel mai mare număr de copii aflați în sistemul de protecție specială și deține a doua cea mai mică rată de ocupare a populației şi a doua cea mai mare rată a şomajului din județele din România. În județul Mureș, conform statisticilor oficiale, 1.167 de copii sunt afectați de migrația economică a părinților.

„Trăim în continuare o perioadă plină de neprevăzut, de schimbări constante și adesea dificile, care își lasă amprenta pe noi toți, dar mai ales pe copiii care provin din comunități și medii defavorizate. Există o nevoie mai mare ca niciodată de proiecte sociale și înțelegem datoria pe care o avem față de comunitatea locală. Din acest motiv, continuăm să ne implicăm în mod activ pentru a facilita accesul la educație în cazul copiilor din medii sau comunități defavorizate. Mulțumim pe această cale întregii echipe Salvați Copiii, alături de care copiii redescoperă zilnic bucuria de a se juca și de a învăța”, spune Bogdan Grigoriu, Director Operațional PEPCO România.