O șoferiță a scos de pe șine mocănița din Moldovița în urma unui accident
Locomotiva Mocăniței Huțulca de la Moldovița a deraiat marți la prânz de pe șine, după ce a intrat în coliziune cu un autoturism. Accidentul rutier s-a petrecut pe drumul comunal 176 din comuna Moldovița.
O femeie aflată la volanul unui autoturism în care se afla și un copil a pătruns în drumul principal dintr-o curte laterală, fără a se asigura. În urma impactului trenulețul a sărit de pe șine, iar autoturismul a fost serios avariat, însă nimeni nu a fost rănit.
Din primele cercetări efectuate, se pare că vinovată de producerea accidentului ar fi femeia de la volanul mașinii, care nu s-a asigurat la trecerea de nivel cu calea ferată.