O femeie de 65 de ani a fost transportată cu elicopterul SMURD în comă la Iași după ce a înghițit substanțe periculoase
Elicopterul SMURD a intervenit joi, în jurul orei 16:00 la o misiune primară, la Vaslui. Pacienta în vârstă de 65 ani a fost preluată de echipajul de Terapie Intensivă Mobilă, se afla în observație cu intoxicație cu diluant, în comă de gradul 4, intubată orotraheal și ventilată mecanic.
În UPU s- a confirmat intoxicația cu alcool metilic, izopropilic și acetonă și s-a efectuat spălătură gastrică și tratament în urgență, a fost administrat alcool etilic ca antidot apoi a fost transferată la ATI din cadrul Spitalului C.I. Parhon.