Nicolae Ciucă anunță că o reducere a prețului energiei, mai mult decât e acum, nu este posibilă în România
Românii nu trebuie să plătească facturi duble la electricitate și gaze, pentru că prețurile acestora sunt stabilite prin OUG, spune premierul Nicolae Ciucă. Premierul a adăugat că la ANRE și la ministerele care decontează compensarea prețurilor la energie și gaze s-au primit facturile pentru perioada noiembrie-martie, dar că trebuie să vină și facturile pe aprilie, pe noua formulă de calcul.
„Facem analiza și venim cu o decizie și în ceea ce privește posibilitatea de ajustare a compensării la prețul la energie. În funcție de impact putem să aducem modificări inclusiv la ordonanță. Românii nu vor fi afectați de măsurile pe care le vom lua în acest sens. O reducere a prețului, mai mult decât e acum, nu e posibilă, pentru că trebuie să fim onești și să spunem oamenilor adevărul: bugetul e cel pe care l-am făcut public și aceștia sunt banii din care putem să facem compensarea prețului la energie și gaze”, a spus Ciucă.