Nicolae Ciucă a lăsat de înțeles că se angajează personal în rezolvarea problemelor cadrelor didactice și ale angajaților din Educație
Premierul Nicolae Ciucă a lăsat de înțeles că se angajează personal în rezolvarea problemelor cadrelor didactice și ale angajaților din Educație, după care a spus că se va întâlni marți cu asociațiile de părinți și elevi și ca a discutat și cu Marcel Ciolacu.
Asociațiile de părinți și cele de elevi figurează pe agenda premierului, la consultări, la ora 11:00. Doar că acestea nu au nicio revendicare, ba chiar au anunțat prin reprezentanții lor că nu susțin în totalitate protestele profesorilor, ci doar „principiile” reclamate de protestatari.
De exemplu, secretarul general al Federației Naționale a Părinților, antreprenorul Gabriel Chicioreanu, a declarat la Digi24 că „greva se putea face altădată” și că „sindicaliștii bagă pumnul în gura guvernanților, fiind examene”.