Nicio șansă în fața Norvegiei! România a cedat la scor în fața campioanei europene, scor 22-33 și merge în grupa principală II cu doar 2 puncte
Naţionala de handbal feminin a României a fost învinsă, marţi, în ultimul meci din grupa preliminară C a Campionatului Mondial din Spania, de campioana europeană Norvegia, scor 33-22 (17-11). Tricolorele încheie pe locul 2 în clasamentul final al grupei C şi merg mai departe cu doar 2 puncte.
Principalele marcatoare pentru România au fost Laslo – 6 goluri şi Pntea – 5 goluri.
În urma rezultatului, Norvegia încheie lider, cu 6 puncte, urmată în clasament de România 4, Kazakhstan 2, şi Iran, niciun punct.
România va evolua în grupa principală II, în ordine cu Olanda (9 decembrie), Puerto Rico (11 decembrie), Suedia (13 decembrie), şi are 2 puncte la start.