Mircea Geoană: „Rusia, ceea ce încearcă să facă în Ucraina, este să subjuge un stat independent”
Secretarul general adjunct al NATO, Mircea Geoană, a declarat la Iaşi că pariul Rusiei de a investi aproape jumătate din PIB pentru apărare este riscant, el adăugând că pe termen mediu declinul economic al Rusiei se va accelera.
„Rusia, deși nu are resurse și nici intenție să înceapă o confruntare deschisă și vreau să spun aici la Iași, Moldova, pentru că lumea este în mod firesc mai temătoare, pentru că războiul este aproape, că nu vedem riscuri militare la adresa României, pentru că NATO își face treaba și doi, pentru că Rusia nu are resurse suficiente să înceapă o astfel de confruntare importantă. Asta nu înseamnă că Rusia nu desfășoară, în timp ce noi vorbim un război hibrid total împotriva Occidentului și cibernetic și dezinformare și intervenție în alegeri și sabotaj și asasinat pe teritoriul Ucrainei. Acest lucru nu este în zona de articolul cinci pe care îl avem ca elementul sacrosanct în viețile noastre, fiind un element de mare mare preocupare. Trebuie să ne așteptăm ca Federația Rusă să continue să fie foarte, foarte agresivă”, a explicat Mircea Geoană la Iași.
Mircea Geoană spune că Federația Rusă este vârful de lance al unui conglomerat de state autoritare China, Coreea de Nord, Iranul care încearcă împreună, prin diverse metode să facă același lucru, să demoleze ordinea mondială stabilită în lume, după Al Doilea Război Mondial și în Europa după căderea comunismului.
„Rusia, ceea ce încearcă să facă în Ucraina, este să subjuge un stat independent. Din păcate, Rusia se organizează pe termen mediu, în estimarea noastră, în jurul unui concept de competiție și agresivitate față de Occident, față de America, față de Europa, față de NATO și nu doar acest război reprezintă o provocare pentru noi și faptul că întreaga politică de stat a Rusiei este organizată în jurul acestei imense minciuni că Occidentul dorește răul Rusiei și că dorim de fapt ca această țară importantă să sufere. Nu este cazul. Statul rusesc se organizează în jurul acestui principiu și economia Rusiei se modifică. Este o economie de război. Numirea recentă a unui nou ministru al apărării dintr-un ministru care a condus economia rusească indică faptul Rusia se pregătește să aibă pe termen mediu o logică a economiei sale dirijată către acest război și către confruntare”, a declarat Mircea Geoană.