Ministrul Educației, Sorin Cîmpeanu, spune că și-a asumat introducerea şahului în şcoli
Joi, ministrul Educaţiei, Sorin Cîmpeanu, a susținut că şi-a asumat introducerea şahului în şcolile din România ca materie opţională. Întrebat când va începe să fie predată în şcoli această nouă disciplină, Sorin Cîmpeanu aspus că există deja un număr important de profesori care au fost formaţi pentru a putea preda şahul.
„Văzând nivelul de implicare al lui Garry Kasparov pentru susţinerea şahului, mi-am asumat şi eu introducerea acestei discipline în şcoli. Mă impresionează atractivitatea foarte mare pe care şahul o are în rândul elevilor şi profesorilor, chiar şi în această epocă în care IT-ul a prins multă putere. Ministerul Educaţiei are de gând să susţină promovarea şahului în şcolile româneşti”, a spus ministrul.