Meteorologii au emis, vineri, o nouă avertizare Cod galben de ploi și vijelii valabilă în mai multe județe din țară
Meteorologii au emis, vineri, o nouă avertizare Cod galben de ploi și vijelii valabilă în mai multe județe din țară, inclusiv pe litoral. Potrivit ANM, alerta meteo intră în vigoare la ora 12:00.
Cantitățile de apă vor depăși 25-30 l/mp și izolat 40 l/mp. Avertizarea este în vigoare vineri, între orele 12.00 și 23.00.
Administrația Națională de Meteorologie anunță că sunt vizate județele Hunedoara, Caraș-Severin, Timiș, Alba, Sibiu, Brașov, Gorj, Mehedinți, Dolj, Vâlcea, Argeș, Olt, Dâmbovița, Prahova, Tulcea și Constanța.
În aceste zone vor fi perioade cu instabilitate atmosferică accentuată ce se va manifesta prin averse torenţiale, descărcări electrice, intensificări ale vântului, izolat vijelii și grindină.