Meteorologii au emis o avertizare Cod galben de averse și vijelii pentru opt județe din țară
Meteorologii au emis o avertizare Cod galben de averse și vijelii, care intră în vigoare vineri dimineața și vizează 8 județe din țară.
Conform ANM, sunt vizate județele Satu Mare, Sălaj, Bihor, Cluj, Alba, Hunedoara, Arad și Timiș. În aceste zone vor fi perioade cu instabilitate atmosferică accentuată ce se va manifesta prin frecvente descărcări electrice, intensificări ale vântului și vijelii (viteze la rafală de peste 55-75 km/h), averse torenţiale și izolat grindină.
În intervalul menționat, manifestările de instabilitate atmosferică se vor extinde treptat, astfel că se vor semnala în cea mai mare parte a țării și se vor intensifica, îndeosebi după-amiaza și seara. Vor fi perioade cu averse torențiale, descărcări electrice, intensificări ale vântului, vijelii și izolat grindină. Cantitățile de apă vor depăși pe arii restrânse 25-40 l/mp.