Marcel Ciolacu spune că România va ajunge la impozitare progresivă „cum este peste tot în lume”
Marcel Ciolacu spune că, din punctul său de vedere, România va ajunge la impozitare progresivă, „cum este peste tot în lume”, dar acest lucru nu se va întâmpla în anul 2022. Ciolacu a precizat că mesajul lui Klaus Iohannis pe acest subiect a fost „foarte corect” și că este acelaşi mesaj ca al social-democraţilor – şi anume că anul acesta nu se modifică nicio taxă.
„Ştiţi foarte bine că avem cea mai mare evaziune din UE. Cred că acesta este primul pas de făcut şi să facem totuşi ceva predictibil, să discutăm cu cei interesaţi, cu publicul şi să găsim soluţiile cele mai bune. Din punctul meu de vedere, România ajunge la impozitare progresivă cum este peste tot în lume. Nu ştiu când, anul acesta categoric nu”, a adăugat el.