Mai mulţi porci morţi au fost găsiţi aruncaţi pe un câmp din Dolj
Mai mulţi porci morţi au fost găsiţi aruncaţi pe un câmp de pe raza localităţii Rojişte, județul Dolj.
„Prefectul județului Dolj, Dan Diaconu, a solicitat marţi intervenția specialiștilor de la Direcția Sanitar Veterinară în localitatea Rojiște, unde mai multe animale moarte au fost aruncate pe câmpurile din apropierea localității. Inspectorii DSV care l-au însoțit pe prefect au făcut cercetări la fața locului. De asemenea, au prelevat probe de la porcii morți şi au făcut dezinfecția locului. Apoi, cu un buldoexcavator au săpat gropi pentru a-i îngropa“, a precizat Instituţia Prefectului Dolj.