Ludovic Orban susține că riscăm un blocaj pe piaţa energiei, din cauza Guvernului
În timp ce autorităţile dau asigurări că populaţia va avea asigurată energia la iarnă, preşedintele partidului Forţa Dreptei Ludovic Orban spune că trebuie făcute „rapid lucruri care sunt
absolut necesare pentru a creşte producţia de energie electrică”.
„Aici trebuie luate măsuri foarte serioase. Se laudă Guvernul cu înmagazinarea de gaze naturale care e la 61%. Eu nu m-aş lăuda, pentru că nivelul de acumulare de gaze naturale în depozite la nivelul UE este de 72%, adică suntem în urma lor. Nu s-au pornit capacităţi de producţie, nu s-au finalizat investiţii. Ca să avem garanţia faptului că nu o să avem nici o problemă nici cu gazul natural, nici cu energia electrică, noi trebuie să facem rapid lucruri care sunt absolut necesare pentru a creşte producţia de energie electrică. Am să vă dau ca exemplu Complexul Energetic Oltenia. La ora actuală, se produc 800-1.000 de megawaţi, în condiţiile în care există o capacitate de producţie de minim 1.800 de megawaţi. Ca să fie asigurată această producţie potenţială, este nevoie de cărbune, ceea ce înseamnă că trebuie să înceapă exploatări de cărbune, este nevoie de asigurarea stocurilor de cărbune pentru perioada iernii, pentru că pe anumite cariere nu se poate exploata cărbunele şi atunci sunt necesare stocurile pe perioada iernii. Or aici lucrurile sunt clar în suferinţă şi nu mi se pare că există un obiectiv stabilit de a creşte producţia de energie electrică”, a declarat, la RFI, Ludovic Orban.