Radio Hit
Asculta Live
 

HIT play live

Green Arrow

Klaus Iohannis: „Îmi doresc tare mult ca România și Moldova să fie împreună în UE”

  • iunie 24, 2022
  • Cincu Violeta
Klaus-IohanniS

România s-a implicat în decizia de acordare a statutului de țară candidată la UE pentru Republica Moldova și această decizie este într-o oarecare măsură și un succes al României, a declarat joi seara președintele Klaus Iohannis. Președintele României a spus că și-ar dori ca „într-un termen rezonabil” România și Republica Moldova să fie împreună în Uniunea Europeană.

„Cred că toată lumea a înțeles că acordarea statutului de candidat vrea nu doar să arate că ne dorim ca Republica Moldova să devină stat membru al Uniunii, ci și dorim să ne implicăm cu toții mult mai mult în Republica Moldova, pentru a-i ajuta pe oameni, pentru a ajuta instituțiile statului. Noi, din România, suntem extrem de implicați de foarte multă vreme, dar acum chiar sunt convins că și alții se vor implica din ce în ce mai mult. S-a văzut, de altfel, și prin numărul mare de vizite de nivel foarte înalt care au avut loc în ultimele luni și la Chișinău. Asta creează securitate, fiindcă, prin asta, instituțiile moldovenești devin mai solide, economia credem că se va îmbunătăți, întreaga procedură va face statul moldovean să funcționeze mai bine și, astfel, implicit, o să crească nivelul de securitate și moldovenii se vor simți parte din acest mare proiect care este Uniunea Europeană”, a arătat președintele Iohannis.