În România sunt 131 de focare în spitale şi în unităţile din sectorul sanitar
Miercuri, Ministerul Sănătăţii a transmis că în spitalele din ţară şi în alte unităţi din sectorul sanitar, precum serviciile de ambulanţă, centre de dializă, dar şi direcţiile de sănătate publică, sunt 131 de focare COVID-19.
„Sunt 131 de focare în spitale şi alte unităţi din sectorul sanitar (exemplu: serviciul de ambulanţă, centre de dializă, direcţii de sănătate publică) cu 1.448 de cazuri în rândul personalului medical şi pacienţi”, a precizat Ministerul Sănătăţii.
Un număr de 34.255 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS-CoV-2 au fost înregistrate în ultimele 24 de ore. Mai exact, sunt cu 14.570 mai multe cazuri decât în ziua anterioară, fiind efectuate peste 108.000 de teste, a informat, miercuri, Grupul de Comunicare Strategică. Este un record absolut al numărului infectărilor de la începutul pandemiei în România.