În anul 2022, Gabriela Firea anunță că 5.000 de proceduri de fertilizare in vitro vor fi decontate de Guvern
Luni, ministrul Familiei, Gabriela Firea, a anunțat că proiectul care vine în ajutorul cuplurilor infertile este deja transmis pe circuitul de avizare. Astfel, ea susține că într-un interval de două-trei luni vor putea fi plătite primele decontări pentru proceduri de fertilizare in vitro. Ministrul a scris pe Facebook că 5.000 de proceduri in vitro vor fi gratuite în 2022.
„Extinderea acestui program la nivel naţional – FIV «O şansă pentru cuplurile infertile» -, însemnând decontarea preţului întreg pentru procedura de fertilizare in vitro, este un proiect mult aşteptat. A fost dezbătut deja cu societatea civilă, el a funcţionat cu rezultate bune în municipiul Bucureşti, unde s-au născut 556 de copii după 1.000 de astfel de proceduri”, a spus Firea într-o conferinţă de presă la Palatul Parlamentului, în care liderii coaliţiei au prezentat programul „Sprijin pentru România”.