Helios cumpără 15 ha și va dezvolta un parc logistic și industrial la Iași
Grupul Helios Phoenix anunță lansarea proiectului Olympian Park Iași, un parc logistic și industrial cu o suprafață de peste 150.000 mp, amplasat lângă parcul industrial I Miroslava, cu acces direct la șoseaua de centură și la drumul european E58. Investiția va fi derulată în etape, prima fază urmând să fie livrată în trimestrul al treilea din 2026.
Verificările APIX au arătat că gupul Helios a achiziționat suprafața de la Eli Parks în vara acestui an. Helios a cumpărat terenul în condițiile în care, în iunie 2025, a fost emisă o autorizație de construire pentru amenajarea halelor logistice.
Olympian Park Iași va include soluții build-to-suit pentru operatori logistici, retaileri și producători, punând accent pe eficiență și pe atragerea de chiriași naționali și internaționali. „Prin rolul său strategic în economia regională, noul proiect Olympian Parks de la Iași va contribui la crearea de locuri de muncă, modernizarea infrastructurii logistice și atragerea de chiriași atât naționali, cât și internaționali”, spune dezvoltatorul.
Date cheie ale proiectului
- Suprafață totală: aproximativ 150.000 mp
- Faza I: 85.800 mp pe 15 ha – livrare în trimestrul III al anului 2026
- Conectivitate: acces la șoseaua de centură Iași, legătură directă cu E58, 40 min până la granița cu Republica Moldova
- Dezvoltator: Helios Phoenix Group (portofoliu: +430.000 mp finalizați în România, +680.000 mp în dezvoltare până în 2028)