George Simion a fost dus la secţia de Poliţie în cursul nopţii după ce a condus cu permisul suspendat
Politicianul român a condus în zona Pieţei Victoriei din Bucureşti unde îşi promova protestul pe care formaţiunea sa politică îl organizează în acest weekend. Poliţiştii care l-au oprit au constatat că în baza lor de date George Simion figura cu permisul suspendat. El a fost invitat la secţia de poliţie, dar după ce s-a consultat cu avocatul său acesta le-a trasmis poliţiştilor că va merge a doua zi şi a intrat în autocarul formaţiuni sale politice.
Într-o declaraţie ulterioară, politicianul a spus că a fost eliberat după doar 10 minute şi a descris acţiunea Poliţiei ca fiind ilegală şi abuzivă.