Franţa s-a confruntat ieri cu un nou val de alerte teroriste care au dus la închiderea temporară a 11 aeroporturi şi anularea a peste 130 de zboruri
Franţa s-a confruntat ieri cu un nou val de alerte teroriste care au dus la închiderea temporară a 11 aeroporturi şi anularea a peste 130 de zboruri, precum şi la evacuarea Palatului Versailles pentru a patra oară în decurs de o săptămână. Alertele amplifică tensiunea în rândul populaţiei, pe fondul temerilor că ar putea avea loc atacuri teroriste.
84% dintre francezi se declară îngrijorați de amenințarea teroristă din țara lor, potrivit unui sondaj de opinie.
Patru din 10 cetățeni spun că au început să-și schimbe obiceiurile cotidiene, de teama de a nu se afla într-un loc nepotrivit la momentul nepotrivit.
Cu toate măsurile de întărire a securității luate de autorități, aproape 60% dintre cei chestionați sunt nemulțumiți și consideră că guvernul nu face suficiente eforturi pentru a lupta împotriva terorismului.