Radio Hit

Playlist

BEN SAUNDERS - Dry Your Eyes

Mike Posner - Song About You

KATRINA + THE WAVES - Walking On Sunshine

Asculta Live
 

HIT play live

Green Arrow

Elevii ieșeni s-au întors cu premii și mențiuni de la olimpiadele naționale de limba și literatura română

  • mai 13, 2022
  • Diana Nechita

Performanțele elevilor ieșeni la olimpiadele naționale de limba și literatura română au fost remarcabile, aceștia fiind distinși cu premii și mențiuni, după cum urmează:

Premiul I: Sofia Vasilache, clasa a V-a, Colegiul Național „Emil Racoviță”, profesor îndrumător Luminița Teodorescu (Olimpiada națională de limba și literatura română – gimnaziu, 18-22 aprilie, Târgoviște).

Mențiune și calificare la probele de selecție pentru stabilirea lotului care va reprezenta România la IOL International Linguistic Olympiad: Robert-Corneliu Ghețiu, clasa a XII-a, Colegiul Național Iași, profesor îndrumător Emil Munteanu; Antonia Ruxandra Bădărău-Rață, clasa a XII-a, Colegiul Național Iași, profesor îndrumător Dorina Apetrei; Maria Avîrvarei, clasa a IX-a, Colegiul Național Iași, profesor îndrumător Dorina Apetrei; Ioana Orania Crega, clasa a IX-a, Colegiul Național Iași, profesor îndrumător Nicoleta Munteanu; Ioan Sebastian Tabără, clasa a XII-a, Colegiul Național Iași, profesor îndrumător Mihaela Cobzaru; Amalia Tilică, clasa a XI-a, Colegiul Național „Costache Negruzzi” Iași, profesor îndrumător Diana Grumeza (Olimpiada națională de lingvistică, 19 martie 2022, online).

Mențiune: Ilinca Istrate, clasa a VII-a, Colegiul Național „Costache Negruzzi” Iași, profesor îndrumător Mihaela Doboș (Olimpiada națională de limba și literatura română – gimnaziu, 18-22 aprilie, Târgoviște); Antonella Malfara, clasa a IX-a, Colegiul Național Iași, profesor îndrumător Nicoleta Munteanu (Olimpiada națională de limba și literatura română – liceu, 26-30 aprilie, Slobozia); Gabriel Mardiros, clasa a X-a, Colegiul Național Iași, profesor îndrumător Mihaela Cobzaru (Olimpiada de Lectură ca Abilitate de Viață – liceu, 6-8 mai, București); Emilia Mihuț, clasa a X-a, Colegiul Național „Emil Racoviță” Iași, profesor îndrumător Irina Nechifor; Bianca-Andreea Pârvan, clasa a IX-a, Colegiul Național „Costache Negruzzi” Iași, profesor îndrumător Mihaela Doboș; Sorin-Emanuel Dima, clasa a XII-a, Liceul Teoretic de Informatică „Grigore Moisil” Iași, profesor îndrumător Anamaria Ghiban (Olimpiada națională de lingvistică, 19 martie 2022, online).

Premiu Special: Ioana Bianca Lupu, clasa a VIII-a, Colegiul Național „Costache Negruzzi” Iași, profesor îndrumător Mariana Chiriac (Olimpiada națională de limba și literatura română – gimnaziu, 18-22 aprilie, Târgoviște); Teodora Iacob, clasa a XII-a, Colegiul Național „Vasile Alecsandri” Iași, profesor îndrumător Manuela Coțofan (Olimpiada națională de limba și literatura română – liceu, 26-30 aprilie, Slobozia).