Derby în Ghencea! Poli Iași joacă pe terenul Stelei, cu începere de la ora 19.00, în ultimul meci al etapei a 3-a, pentru a rămâne pe locul 1 în play-off. Cornel Șfaițer, mesaj pentru jucători în vestiar: ”Trebuie să demonstrăm că merităm să fim pe primul loc”. Poli Iași este neînvinsă de aproape jumătate de an
Etapa a 3-a a play-off-ului ligii secunde se încheie marți, 11 aprilie, cu derby-ul Steaua București – Politehnica Iași, echipele de pe primele două poziții în clasament.
Detronată de Poli după etapa a doua, când a cedat la Galați cu 2-3, Steaua poate reveni în fruntea ierarhiei doar în cazul unui succes în derby-ul de marți. De cealaltă parte, moldovenii au și varianta remizei pentru a rămâne pe locul întâi, iar un succes în Ghencea ar mări ecartul la patru lungimi față de trupa lui Daniel Oprița.
Poli Iași, învinsă în precendentele două meciuri în Ghencea
Dincolo de miza de moment, șefia grupei de promovare, Poli Iași este obligată să nu piardă în Ghencea dacă vrea să păstreze un avans cât de cât liniștitor față de urmăritoarele Oțelul și Dinamo. Iașiul are cinci puncte în fața Oțelului, dar Dinamo s-a apropiat la șase lungimi, după ce la un moment dat ecartul era de 11 puncte.
În plus, ieșenii au și o revanșă de luat în fața Stelei, pe terenul căreia au pierdut precedentele două meciuri. Poli a făcut meciuri extrem de modeste în Ghencea atât în sezonul trecut, cât și în actuala stagiune, cedând în ambele confruntări: 1-3 în sezonul regulat trecut și 1-2 în septembrie 2022. Eșecul din toamna anului trecut a fost primul pentru Poli în sezonul în curs, în runda a 5-a, golurile fiind marcate atunci de Chipirliu (22) și Adi Popa (63), respectiv Plokhotnyuk (89), atacantul ucrainean plecând între timp din Copou.
Poli Iași, neînvinsă de aproape jumătate de an
Ieșenii speră să continue în Ghencea perioada de invincibilitate începută în luna octombrie.
Poli nu a mai pierdut în campionat de aproape șase luni, ultimul eșec datând din 21 octombrie, 0-1 în deplasare cu CSM Slatina, la chiar meciul de debut pe banca tehnică a lui Leo Grozavu. De atunci, ieșenii au câștigat șapte meciuri și au remizat de trei ori în cele zece meciuri disputate, 8 în sezonul regulat și două în play-off.
De cealaltă parte, Steaua vine după un eșec cu 2-3 la Galați, meci la finalul căruia antrenorul Daniel Oprița și-a criticat dur elevii. Ieșenii sunt puși în gardă de acest reazultat, fiind conștienți că Steaua nu poate repeta evoluția slabă din prima parte a întâlnirii de la Galați.
Două dintre cele mai bune atacuri din campionat
Va fi un duel interesant între echipele cu cel mai bun atac al campionatului, Steaua – 42 de goluri marcate în cele 21 de meciuri jucate, respectiv a doua cea mai bună defensivă, după Slatina – Poli, cu 16 goluri primite. Apărarea Iașiului a dat însă și semne de slăbiciune în acest an, primind gol în toate cele cinci meciuri disputate. Pe de altă parte, Iașiul a marcat în fiecare joc din 2023, având al treilea cel mai bun atac din campionat, după Steaua și Dinamo.
Ieșenii sunt la București încă de sâmbătă
Faptul că Poli a tratat cu maximă seriozitate meciul din Ghencea, pe care nu trebuie să-l piardă, este demonstrat și de modul cum ieșenii au organizat deplasarea. Neputând să se antreneze toată săptămâna pe un teren de iarbă, ci doar pe zăpadă sau în sală, antrenorul Leo Grozavu a solicitat conducerii ca echipa să facă deplasarea la București cu trei zile înaintea partidei. Astfel, moldovenii au venit în sudul țării încă de sâmbătă, cazându-se la Centrul Național de Fotbal Mogoșoaia, unde s-au și antrenat până luni inclusiv.
Ieșenii au plecat spre București cu gândul la victorie, iar golgheterul Cătălin Hlistei a spus că și-ar dori să înscrie din nou, după ce a punctat cu Buzăul, în runda anterioară.
”Jucăm cu Steaua, o echipă care a fost pe primul loc majoritatea campionatului și sperăm să ne întoarcem cu cele trei puncte. De asta mergem acolo. Nu mergem să facem egal, vrem să ne facem jocul nostru și să câștigăm. Mi-aș dori să înscriu și în Ghencea. Îmi doresc în fiecare meci să-mi ajut echipa cu un gol sau o pasă de gol, dar cel mai important pentru noi este să luăm cele trei puncte”, a spus Cătălin Hlistei.
La rândul său, președintele Cornel Șfaițer a avut un mesaj scurt și concis în vestiar înaintea partidei din Ghencea: ”Vom juca pe un stadion formidabil, cu mulți spectatori în tribune, toată lumea va fi cu ochii pe noi. Trebuie să demonstrăm că merităm primul loc și promovarea în SuperLigă”.
(Narcis POHOAȚĂ)