De la data de 1 iulie 2022, angajații din educație vor primi în medie 65 de lei net pentru fiecare salariat, doar „o altă formă de umilire a personalului din educație”, susțin cele trei mari organizații sindicale din educație
De la data de 1 iulie 2022, angajații din educație vor primi în medie 65 de lei net pentru fiecare salariat. Suma aceasta este doar „o altă formă de umilire a personalului din educație”, susțin cele trei mari organizații sindicale din educație – Federația Sindicatelor Libere din Învățământ, Federația Sindicatelor din Educație „SPIRU HARET” și Federația Națională Sindicală „Alma Mater“.
Toate cele trei organizații “condamnă ferm atitudinea membrilor Executivului care au refuzat până la această oră o cale de dialog social, după protestul organizat pe 25 mai în fața sediului Guvernului României”. De asemenea, cestea amenință cu proteste de amploare în septembrie.
Cele trei organizații arată în comunicatul de presă că, deși „a trecut deja o săptămână de la protestul din Piața Victoriei (…), niciun oficial cu putere de decizie nu a răspuns solicitărilor noastre. Această situație este un semnal pentru întreg personalul din educație, care traduce lipsa implicării guvernamentale în indiferență, batjocură sau rea-credință!”