Dacian Cioloş susține că ministrul Virgil Popescu este ţinut în braţe în continuare şi el nu înţelege de ce
Eurodeputatul declară că Guvernul este restant la multe lucruri legat inclusiv de preţul energiei.
„E foarte important să reducem risipa şi ăsta e un lucru de bun simţ. Am văzut tot felul de reacţii în spaţiul public, inclusiv din partea unor politicieni care încercau să atingă coarda sensibilă a unei părţi din populaţie legat de ceea ce se întâmpla pe vremea comunismului. Şi eu am trăit în acea perioadă când ni se tăia curentul şi erau o grămadă de restricţii inclusiv la alimente, care aveau alte cauze. E vorba acum despre măsuri de bun simţ. Nimeni nu spune să nu-ţi trăieşti viaţa corect, dar reducerea risipei nu cred că e o măsură care să afecteze drepturile şi libertăţile cetăţenilor. Trebuie să ne întoarcem la bunul simţ, inclusiv atunci când e vorba de consumul de energie, aşa cum ar trebui să avem bun simţ când e vorba de a consuma orice resursă naturală care nu e inepuizabilă”, spune Dacian Cioloş.