Crește numărul cazurilor COVID-19 în România, în ultimele 24 de ore fiind înregistrate 1.464
În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 1.464 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), cu 740 mai mult faţă de ziua anterioară. 159 dintre cazurile noi din 24 de ore sunt ale unor pacienţi reinfectaţi, testaţi pozitiv la o perioadă mai mare de 90 de zile după prima infectare.
Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienţilor care erau deja pozitivi, 134 persoane au fost reconfirmate pozitiv
În unităţile sanitare de profil, numărul de persoane internate în secţii cu COVID-19 este de 1.251 cu 21 mai puţin faţă de ziua anterioară. De asemenea, la ATI sunt internate 212 persoane, cu 12 mai puţin faţă de ziua anterioară.
Dintre cei 212 pacienţi internaţi la ATI, 192 sunt nevaccinaţi.
Din totalul pacienţilor internaţi, 79 sunt minori, 78 fiind internaţi în secţii, cu 2 mai mult decât în ziua anterioară şi 1 in ATI, la fel ca în ziua anterioară. Până astăzi, 65.456 de persoane diagnosticate cu infecţie cu SarsCov-2 au decedat. În intervalul 26.04.2022 (10:00) – 27.04.2022 (10:00) au fost raportate de către INSP 26 decese (14 barbaţi şi 12 femei).
25 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienţi care prezentau comorbidităţi, iar 1 dintre pacienţii decedaţi nu a prezentat comorbidităţi. Din totalul de 26 pacienţi decedaţi, 22 au fost nevaccinaţi şi 4 vaccinaţi. 2 dintre pacienţii vaccinaţi aveau vârsta cuprinsă între 70-79 de ani şi 2 aveau peste 80 ani. Toţi pacienţii vaccinaţi care au decedat prezentau comorbidităţi.