Radio Hit
Asculta Live
 

HIT play live

Green Arrow

Ceai și ulei de cânepă cu conținut ridicat de THC retrase de LIDL

  • august 27, 2021
  • Radu Cucuteanu

Asociația Pro Consumatori a sesizat Direcția de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism (DIICOT) privind două produse alimentare cu un conținut ridicat de tetrahidrocanabinol (THC) comercializate în rețeaua de magazine Lidl.

Redăm mai jos conținutul sesizării trimise de către Asociația Pro Consumatori la Direcția de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism(DIICOT), și semnată de către Costel Stanciu, președintele APC, așa cu a ajuns la Wall-Street.ro.



„Asociația Pro Consumatori (APC), organizație de utilitate publică, cu peste 31 de ani de activitate neîntreruptă în domeniul apărării drepturilor și intereselor economice ale consumatorilor, prin prezenta vă aduce la cunoștință următoarele: în data de 25 august 2021, pe site-ul Autorității Naționale Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor (ANSVSA) au apărut două notificări de retragere, respectiv rechemare a produselor «Mogota Ceai de cânepă» 20 buc și «Vita D’or Ulei bio de cânepă presat la rece 250 ml», pentru motivul depistării în compoziția acestora a unui conținut ridicat de tetrahidrocanabinol.

Cele două notificări au fost realizate de Societatea Comercială Lidl România SA. Având în vedere faptul că tetrahidrocanabinolul este o substanță psihotropă și indiferent de concentrație se încadrează noțiunii de drog de risc și intră sub incidența dispozițiilor penale, Asociația Pro Consumatori solicită DIICOT-ului declanșarea unei anchete la nivelul magazinelor din rețeaua Lidl în vederea identificării modului în care cele două produse alimentare cu conținut ridicat de tetrahidrocanabinol au ajuns să fie comercializate pe teritoriul României.

Este cunoscut faptul că atât în legislația românească, cât și în cea a Uniunii Europene nu există dispoziții legale cu privire la introducerea pe piață a produselor alimentare care sa aibă în compoziție substanța tetrahidrocanabinol. Totodată, în conformitate cu articolul 7 din Ordonanța de Guvern nr. 21/1992 privind protecția consumatorilor, operatorii economici sunt obligați să pună pe piață numai produse sigure și, dacă actele normative în vigoare prevăd, acestea să fie testate și/sau certificate”, se arată în sesizarea trimisă de către președintele APC.



Pe 25 august, Lidl anunța că producătorul sloven Mogota d.o.o. recheamă produsul „Mogota Ceai de cânepă 20 buc” cu data de valabilitate minimă 31.12.2022.

„În produsul «Mogota Ceai de cânepă 20buc» al producătorului Mogota d.o.o., s-a depistat un conținut ridicat de tetrahidrocanabinol (THC). Consumarea acestui produs poate avea consecințe nedorite asupra sănătății, precum schimbări ale dispoziției și oboseală. Din această cauză, clienții trebuie să ţină cont de rechemare și să nu consume produsul. Produsul în cauză, «Mogota Ceai de cânepă 20buc» al producătorului Mogota d.o.o. a fost comercializat în magazinele Lidl România. Din considerente de protecţie a consumatorului, Lidl România a reacţionat imediat şi a retras acest produs de la vânzare. Produsul poate fi returnat în toate magazinele Lidl. Contravaloarea produsului va fi restituită, chiar şi fără prezentarea bonului fiscal. Retragerea vizează exclusiv produsul «Mogota Ceai de cânepă 20buc» al producătorului Mogota d.o.o. cu data de valabilitate minimă 31.12.2022.”, se arată în notificarea LIDL.