Radio Hit
Asculta Live
 

HIT play live

Green Arrow

Bogdan Aurescu le va prezenta miniștrilor de externe din țările europene măsurile impuse în România pentru exportul cerealelor din Ucraina

  • iulie 17, 2022
  • Cincu Violeta

Bogdan Aurescu va participa luni, 18 iulie 2022, la reuniunea de la Bruxelles a miniştrilor de externe din statele membre ale UE. Miniştrii de externe europeni vor avea un schimb de opinii aprofundat referitor la agresiunea Rusiei împotriva Ucrainei, se arată într-un comunicat de presă al MAE.

„Cu privire la agresiunea Rusiei împotriva Ucrainei, ministrul Bogdan Aurescu va expune evaluarea părţii române cu privire la evoluţiile din teren şi la consecinţele la adresa securităţii regionale. De asemenea, va exprima sprijinul pentru menţinerea presiunii asupra Rusiei şi consolidarea regimului de sancţiuni la adresa acesteia, precum şi cu privire la sprijinirea Ucrainei de către UE, inclusiv prin alocarea unei noi tranşe financiare prin Facilitatea Europeană pentru Pace (EPF)”, se arată în comunicatul MAE.