Radio Hit
Asculta Live
 

HIT play live

Green Arrow

Avertizări de caniculă şi disconfort termin ridicat în următoarele patru zile în România

  • iulie 21, 2022
  • Cincu Violeta

Meteorologii au emis, pentru perioada 21 – 24 iulie, mai multe avertizări de caniculă şi disconfort termin ridicat. Sunt prognozate temperaturi ce pot ajunge la 40 de grade, iar căldura va persista şi pe timpul nopţii. Potrivit ANM, joi, în Banat, Crişana, Oltenia şi în sud-vestul Transilvaniei şi al Munteniei vremea va fi caniculară.

În perioada 22 – 24 iulie, valul de căldură se va extinde şi va cuprinde cea mai mare parte a ţării şi se va intensifica treptat, disconfortul termic va creşte, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăşi pragul critic de 80 de unităţi.

Având în vedere valul de caniculă, premierul Nicolae Ciucă a dispus întrunirea CNSU care a adoptat câtva măsuri şi a făcut recomandări pentru populaţie.

Recomandări adresate populaţiei: 

  • evitarea deplasărilor sau alternarea acestora cu repausul, în spaţii dotate cu aer condiţionat (magazine, spatii publice);

  • evitarea spaţiilor aglomerate, a expunerii la soare şi a efortului fizic intens între orele 11.00-18.00;

  • asigurarea unei hidratări şi alimentaţii corespunzătoare